Z czego składa się etykieta samoprzylepna?

Zazwyczaj etykieta złożona jest z trzech różnych warstw: materiał wierzchni z nadrukiem pokryty lakierem lun laminatem, warstwa spodnia (podlepka) i warstwa kleju pomiędzy nimi.

 

Materiał wierzchni jest pierwszą warstwą etykiety. Jest tym,  z czym klient będzie miał bezpośredni kontakt patrząc na twój produkt. Wybierając odpowiedni materiał dla swojej etykiety, powinieneś zastanowić się nad kilkoma ważnymi zagadnieniami:

 

  • Na jakie produkty będzie naklejana etykieta
  • Czy będzie narażona na wilgoć i temperaturę
  • W jakich warunkach produkt będzie przechowywany

Etykiety dodatkowo pokryte laminatem lub lakierem zyskują stylowe, luksusowe wykończenie. W zależności od rodzaju laminatu możesz nadać etykiecie ekstra połysk lub wybrać opcję matową. Laminat tworzy również warstwę ochronną pomiędzy nadrukiem na etykiecie, a światem zewnętrznym.

 

Warstwa kleju.
Etykiety samoprzylepne występują na różnych rodzajach kleju. W zależności od potrzeb aplikacji mogą to być kleje o różnej sile: od trwałych, odpornych na starzenie i warunki atmosferyczne, do łatwo odlepnych, nie pozostawiających po sobie śladów kleju.

 

I wreszcie podlepka, warstwa spodnia czyli papier silikonowy lub folia pokryta woskiem lub silikonem, dzięki któremu etykiety mogą być  łatwo odklejone tuż przed aplikacją. W zależności od typu etykiety dobierana jest odpowiednia podlepka, dla etykiet przeźroczystych (takich prawie niewidocznych po naklejeniu no label look) stosuje się podlepkę PET ponieważ warstwa kleju jest wtedy najmniej widoczna, podobnie dla szybkich aplikacji powyżej 200 etykietowanych opakowań na minutę folia to najlepsza podlepka.

Więcej o materiałach do etykiet tutaj: http://etykietypiorunem.pl/naucz-sie/
 
(de) Translate: Woraus besteht ein Selbstklebeetikett?

 

Z czego składa się etykieta samoprzylepna?

Branżowy Blog EtykietyPiorunem.pl !