Jak przygotować projekt etykiety do druku – kolor czarny.

Czarny czarnemu nie równy!

 

Pierwszą rzeczą, o której musimy pamiętać to fakt, że kolor nie może być złożony z większej ilości niż 280% sumy składowych kolorów. Za dużo kolorów znaczy za dużo farby drukarskiej.

 

Oczywiście, rozumiemy, że poruszamy się w systemie CMYK – odpowiednim na potrzeby druku. I tak, 100% K czarny kolor (C=0, M=0, Y=0, =100) sprawdza się dla tekstu i linii. W ten sposób zabezpieczmy nasz projekt przed występieniem drobnych śladów innych kolorów naokoło naszego tekstu.

 

Inaczej ma się w przypadku użycia koloru czarnego w tle. Drukując czarny złożony tylko ze 100% czarnego okazałoby się, że czerń nie odpowiada prawdziwej głębokiej czerni. Podbicie czarnego stosuje się na różne sposoby, jedną z możliwości jest dodanie 45% koloru C,  oraz  100%K czarnego. W ten sposób zabezpieczymy się przed problemami z za dużą ilością farby drukarskiej i uzyskamy właściwą czerń dla naszej etykiety.

 

I jeszcze jedna uwaga: nie należy używać czarnego koloru w postaci w jakiej jest zdefiniowany docelowo w naszym programie graficznym. Nie nadaje się on do druku.

 

Jak przygotować projekt etykiety
do druku – kolor czarny.

Branżowy Blog EtykietyPiorunem.pl !